Úvod Ochrana osobných údajov
Dotyky s ľudovou kultúrou - VLÁKNO  PDF  Tlač  Email
dozyky kultura Vlákno sa ako niť preplieta celou ľudovou kultúrou. Či už začneme vláknom ako základným materiálom pre textil, teda rastlinným a živočíšnym vláknom, z ktorých sa snovali nite následne využité pre tkanie plátna v rôznych jeho podobách a technológiách. Alebo je to vlákno nite vo výšivke, či línia paličkovanej čipky v kompozíciách „kuracích nôh“ na okrajoch rukávov mužských košieľ. Až niť a vlákno dáva zmysel celej sústave nástrojov používaných pri ich výrobe. Na samotných nástrojoch môžeme okrem toho tradičného vlákna – nite, sledovať aj vlákno ďalšie vlákno v dreve.

Zájdime však ďalej. Technika spracovania textilných vlákien nás zavedie k ďalšiemu vnímaniu vlákna. Už to nie niť, sú to rôzne prútia, traviny, slama ale aj samotné drevo v vo svojej jemnej a zároveň mimoriadne odolnej podobe v „lubkoch“ spracované do podoby rôznych košov, slamienok, úľov. Rovnakým spôsobom na seba upozorňuje aj drôt. Či už v technike šitej čipky, keď zdobí kraslicu, alebo vypletá priestor najmä v poctivej drotárčine starších a novších čias. Nie je dôležité, či vďaka drôtu je spevnený hrniec, tanier alebo džbánok. Drôt ako materiál je v tradičnej ľudovej kultúre v priestore tradičnej domácnosti použitý ako podložka pod horúcu žehličku, alebo hrniec, cedidlá, košíky a mnohé ďalšie.

Vlákno ako cesta predstavuje tradíciu putovných zamestnaní. Práve mnohí drotári dobyli svet za hranicami Slovenska a práve tie hranice prerušili ich úspešné cesty (prestrihli vlákno). Plátenníci, sklári, olejkári, tí všetci skôr, či neskôr doplatili na vznik hraníc, zmenu vkusu, či prijímanie moderných technológií. Ale svojou dennodennou púťou tvorili sieť a myšlienka ako vlákno ich spájala s domovom.

Vlákno ako ďalšia téma projektu Dotyky s ľudovou kultúrou má ambíciu sprítomniť tradičnú ľudovú kultúru v priestore súčasnosti a súčasného dizajnu. Nejde len o vnímanie a použitie materiálu, alebo využitie technológie spravovania, či techniky výroby. Dôležité je aj pochopenie východiskového predmetu a jeho reštylizácia v súčasnosti.